Akreditif Nedir (Kredi Mektubu)

Akreditif Nedir (Kredi Mektubu), Akreditif Çeşitleri,aöf para teorisi ve politikası, para teorisi ve politikası çıkmış sorular, para teorisi ve politikası ders notları, para teorisi ve politikası soruları, açık öğretim çıkmış sorular, açık öğretim fakültesi işletme çıkmış sorular, açık öğretim çıkan sorular, açık öğretim fakültesi işletme, açık öğretim iktisat çıkmış sorular, devlet bütçesi, devlet bütçesi bitirme tezi, açık öğretim fakültesi çıkmış sorular, açık öğretim çıkmış sorular, türk vergi sistemi sorular, açık öğretim işletme çıkmış sorular, açıköğretim türk vergi sistemi, türk vergi sistemi dersi, türk vergi sistemi çıkmış sorular, türk vergi sistemi ders notları, türk vergi sistemi soruları, aöf türk vergi sistemi, eğitim tezleri, açık öğretim çıkmış soruları, işletme tez konuları,

Bankaların ve mali kurumların müşteri yararına ticari işlemlerle ilgili kredi hesabı açtırmak için şubelerine ya da muhabirlerine gönderdikleri yazıdır. Türkiye akreditif yöntemi dış ticaret işlemlerinde kullanılmaktadır. İthalat yapacak olan firma kendi bankasına emir vererek yapacağı ithalatın karşılığını ihracatı yapan firmanın bankasına bir kredi mektubu ile mal ihracatının gerçekleşmesi ile gerekli ödemeyi yapacağını taahhüt eder. Bu taahhüt belgesine akreditif ya da kredi mektubu denir.

  Kredi mektubunda belirtilecek özellikler şunlardır; 

1) Muhabir bankanın adı, adresi  ve mektubun keşide tarihi,
2) Akreditifin açılmasını isteyen müşterinin ve ödemenin yapılacağı firmanın adları,
3) Akreditifin türü,
4) Akreditifin tutarı ve satışın FOB ya da EİF olarak yapıldığı.
5) Sigorta koşulları,
6) Malın türü ve miktarı,
7) Malın yükleneceği ve boşaltılacağı limanlar,
8) Kısmi sevkıyat yapılıp yapılamayacağı,
9) Akreditifin vadesi ve yükleme vadesi,
10)Akreditifin ne biçimde kullanılacağı. 

Akreditif geri çevrilebilir ve geri çevrilemeyen olmak üzere iki biçimde açılabilir. Geri çevrilebilen akreditif de ihracatçı firmaya herhangi bir uyarıda bulunmaksızın açılan kredinin durdurulabileceği ya da koşullarının değişebileceği taraflarca kabul edilmektedir. Geri çevrilmeyen akreditif türü daha çok kullanılan türdür.


Son Eklenen İçerikler